Vědec prof. RNDr. Omar Šerý, Ph.D. varoval před důvěrou v antigenní testy v Česku. Od Rážové dostal padáka
Omar Šedý dostal padáka
Laboratorní skupina expertů na covid-19 pracující pro vládu v Česku se rozpadá.
Po národním koordinátorovi testování Mariánu Hajdúchovi v ní končí také neurobiolog a expert na DNA diagnostiku z Masarykovy univerzity v Brně Omar Šerý. Opakovaně kritizoval například antigenní testování kvůli ne zcela spolehlivým výsledkům. Oznámil to na twitteru s tím, že jeho členství ve skupině ukončila hlavní hygienička Jarmila Rážová.


Národní koordinátor testování na covid-19 a vedoucí laboratorní skupiny při ministerstvu zdravotnictví Marián Hajdúch rezignoval na funkci na začátku prosince. V rozhovoru pro server Deníku N to odůvodnil mimo jiné tím, že nechce poskytovat odborné krytí pro politická rozhodnutí, se kterými nesouhlasí. Vedle toho se chce věnovat výzkumu. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že Hajdúchovu rezignaci respektuje.

Kromě Hajdúcha končí ve laboratorní skupině covid-19 i neurobiolog Omar Šerý. Na sociálních sítích napsal, že jeho konec chtěla hlavní hygienička. „Jarmila Rážová usoudila, že Šerý pro Laboratorní skupinu COVID19 je nepotřebný, protože kritizuje PSA a antigenní testování a nedávno ukončila mé členství ve skupině. S Doc. Hajdúchem končím také já," napsal na twitter.

Rážová konec Šerého potvrdila, tvrdí ale, že nesouvisí s jeho kritikou. „Lze potvrdit, že pan Šerý skutečně skončil coby člen laboratorní skupiny. Není však pravdou, že by jeho členství bylo ukončeno kvůli kritice. Tříbit názory je naopak velmi důležité,"

Šerý opakovaně kritizoval antigenní testování, upozorňoval především na citlivost testů. Z šesti milionů lidí při plošném testování by podle ověřených výpočtů zhruba 50 procent pozitivních lidí sítem prošlo, uvedl už v polovině října.

Antigenní testy doporučuje například před návštěvou příbuzných během svátků ministr Blatný. V Česku se testuje zdarma od středy, termíny do konce roku jsou prakticky rezervované. „V lednu 2021 se ukáže, že jsem měl pravdu i s plošným používáním nepřesných antigenních testů, tedy, že nejsou vhodné. Tisíce nakažených lidí pod mylným dojmem, že jsou OK, navštíví své rodiny a nakazí je a tisíce lidí budou v karanténě, i když pozitivní ve skutečnosti nejsou," varuje teď Šerý.
Made on
Tilda