Ministerstvo zdravotnictví k případu v pondělí uvedlo, že případ špatně vyhodnotili lékaři, na něž se nakažený mladík obrátil, když začal pociťovat příznaky jako bolesti hlavy a ztrátu čichu a chuti. Měli ho údajně poslat na testy.
Rážová v pondělí potvrdila, že nechala šéfem středočeských hygieniků případ prošetřit, a na základě jeho závěrů naopak zkritizovala postup vedení pražské městské policie.


„Nutno říct, že na postup KHS nepřišla od údajně postiženého žádná stížnost. Ani od městské policie. Byl to rovnou zveřejněný článek, což považuji za ne úplně solidní jednání, protože se k tomu KHS nemohla vyjádřit," uvedla Rážová na tiskové konferenci.


Vůbec ho nezajímala podstata. Vůbec ho nezajímalo, k čemu došlo, jestli to mají nějak prověřit
ředitel pražských strážníků Eduard Šuster na adresu pracovníka hygieny
Doplnila, že městská policie neposkytla hygienikům údaje, o jakého člověka šlo, tak prý až sami zaměstnanci stanice z údajů, které jsou v článku uvedeny, dovodili, o jaký případ by mohlo jít.


Hygienu prý nic nezajímalo

Šuster však hovoří jinak. Sám prý počítal s tím, že během sobotního hovoru se zaměstnancem hygieny poskytne potřebné údaje o svém podřízeném, ale dotyčný údajně žádné nechtěl.

„Vůbec ho nezajímala podstata. Vůbec ho nezajímalo, k čemu došlo, jestli to mají nějak prověřit, abychom předali kontakty. Pro mě je to jen potvrzení, že zveřejnění příběhu bylo jedině správně," má jasno šéf strážníků.


Chytrá karanténa nefunguje, přiznal Hamáček


V případu jde o to, že v textu na webu městské policie si jeden ze strážníků stěžuje na laxní postup lékařů a hygienické stanice poté, co se jeho syn nakazil koronavirem na večírku v pražském klubu Techtle Mechtle a postupně se infikovali i další členové rodiny.


Praktický lékař i doktoři v nemocnici si prý případ přehazovali jako horký brambor, hygienická stanice zase nejprve nereagovala vůbec, poté prý odložila řešení problému až na počátek týdne.


O tom, že je pozitivní, věděl. A i rodina měla přijmout určitá opatření, aby nenakazili starší členy.
hlavní hygienička Jarmila Rážová
Podle Rážové ale zaměstnankyně hygieny chtěla věc prošetřit ještě během víkendu, komunikovala s matkou nemocného a zabývala se tím celou sobotu a neděli, ač neměla službu.


„Je to jednostranná interpretace. A navíc, pokud je to tento případ, tak tam bylo napsáno, že s výsledkem testu byl seznámen 17. července. O tom, že je pozitivní, věděl. A i rodina měla přijmout určitá opatření, aby nenakazili starší členy. Na to se nemusí čekat na KHS, to je i trochu na našem uvažování," pustila se také do kritiky strážníkovy rodiny Rážová.Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Naopak ředitel městské policie chválil postup svého strážníka a jeho příbuzných, kteří mimo jiné pracují také u státní policie, u profesionálních hasičů i v Armádě ČR.


„Značná část té rodiny pracuje u bezpečnostních složek, takže mají v genetickém kódu právo a pořádek, a srážka se systémem je donutila k tomu, aby vystoupili z ulity a pokusili se to zlomit. A díky zodpovědnosti rodiny se to nerozšířilo nejen u městské policie, ale i u dalších zmíněných bezpečnostních sborů," podotkl Šuster.


V současnosti je podle něj rodina strážníka ve stavu rekonvalescence a všichni věří, že se z toho dostanou bez jakýchkoli následků. Sám městský policista se od příbuzných nenakazil.


„Mohu říct, že nemáme žádného zaměstnance, který je pozitivně testován na covid-19, tedy ani ten strážník. A není ani nikdo v karanténě," dodal Šuster.
Made on
Tilda