Den, kdy Babiš vstoupil do politiky. Před deseti lety miliardář zaútočil na prezidenta Klause

Schvalování zákona o biopalivech v květnu 2010 znamenalo pro nynějšího premiéra fakticky start „protikorupční" revoluce. Babiš tvrdil, že si u něj lidé z okruhu tehdejšího prezidenta Klause řekli o úplatek. Pak založil ANO.
Článek Pro většinu lidí v Česku byl ten den jako každý jiný, pro druhého nejbohatšího podnikatele, tehdy ještě veřejnosti méně známého Andreje Babiše byl však zlomový.


Před deseti lety – ve středu 12. května 2010 – se multimiliardáři, majiteli chemicko-potravinářského koncernu Agrofert, před očima zhroutil jeden z klíčových projektů. Tehdejší prezident Václav Klaus v hodině dvanácté vetoval novelu zákona o ochraně ovzduší, která zvyšovala podíl biosložek povinně přimíchávaných do motorové nafty a benzinu, a Babišovi to zničilo půlroční lobbistickou práci mezi poslanci.
Snímek z června 2009, kdy miliardář Babiš v Lovosicích otevřel nový závod na biopaliva. Následně se rozhodl mezi politiky lobbovat za to, aby nová fabrika měla pro svou produkci odbyt. U Klause narazil.
Hlava státu zdůvodnila veto tím, že v biopalivech žádný pozitivní přínos nespatřuje a že podle některých studií v konečném důsledku škodí přírodě více než paliva fosilního původu. Pro Babiše však byla ohrožena budoucnost jeho tehdy nového závodu na zpracování řepky Preol v Lovosicích, do něhož investoval 1,6 miliardy korun.

Že Klausův krok Babiše pořádně rozlítil, se ukázalo už druhý den. Agrofert vydal tiskové prohlášení, v němž prezidenta velmi ostře napadl. „V rámci osobní prestiže a války s Evropskou unií prezident ČR poškodil domácí zemědělce, výrobce biopaliv i image České republiky a vystavil ji možným sankcím za neplnění závazků," bylo napsáno v textu, který podepsal osobně majitel koncernu.Nikdy předtím se tak tvrdě proti některému z ústavních činitelů nevymezil.
Navíc v tomto případě šlo o blízkého člověka, kterého už od 90. let velmi dobře znal hlavně z tenisového prostředí. Klaus s Babišem se dlouhá léta potkávali třeba v privátním tenisovém klubu v pražských Záběhlicích.


Právě díky Klausovi se velkopodnikatel Babiš také kdysi stal nedílnou součástí domácího establishmentu. A v čase opoziční smlouvy (1998 až 2002) pak patřil do podnikatelských kruhů kolem Klausovy ODS a Zemanovy ČSSD, které z mocenského duopolu dvou nejsilnějších partají těžily.


Ukázalo se to naplno v prosinci 2001, kdy Zemanův vládní kabinet při prvním privatizačním pokusu přiklepl petrochemickou skupinu Unipetrol právě Agrofertu, ač Babišova firma nedala nejvýhodnější nabídku.

Zdroj:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/den-kdy-babis-vstoupil-do-politiky-pred-deseti-lety-miliardar-zautocil-na-prezidenta-klause-105138?fbclid=IwAR2EFFz2YjSkweWt2S5ucrdxxnpkKdS5aTZUPO7BUGzn3_MTQML09GbnWcQ
Made on
Tilda